DLACZEGO RENOWACJA ELMENÓW ZE ZNAL NIE JEST PROSTA?
ZNAL to stop Alumnium z Cynkiem, tani i powrzchnie używany materiał do odlewania róznych elementów ozdobnych w motocyklach czy samochodach zabytkowych. Niestety ze swej natury stop bardzo nietrwały i mało odporny na korocję. Renowacja elementów chromowanych wykonanych ze ZNAL jest jedną z trudnieszych w tej profesji. Po pierwsze nie umiejetne usuwanie starych powłok galwanicznych powoduje jeszce większe spustoszenie w materiale i pogłebia skutki korozji. Widziałem efekty działań pseudo fachowców którzy po prostu dopuscili do rozpuszcenia przedmiotu w wannie. Po drugie niewłaściwe prowadzenie procesu renowacji powoduje powstawanie tzw pecherzy gazu pod świeżo położoną warstwą miedzi i jej rozwarstwienia.
Nasze zadanie to odrestaurowanie pięknej sygnaturki z maski samochodu BIUCK Special 1937. Jak widać na zdjęciu element posiada liczne ubytki spowodowane korozją. Całość trzeba dokładnie wyszlifować uwazając przy tym aby nie zniszczyć unikalnego kształtu.
Po wyszlifowaniu i oczyszczeniu figurki z korozji przyszedł czas na pierwsze midziowanie
Jak widać mimo dokładanego szlifowania, na powierzchni pojawiły sie pęcherze powodujące rozwarstwienie miedzi. Pozostawienie czegoś takiego na detalu z pewnoscią zepsuje efekt renowacji, wiec szlifujemy i miedziujemy ponownie aż do skutku.
W końcu po 3 miedziowaniu i szlifowaniu udaje uzyskać sie gładka powierzchnie bez pęchrzy to znak że można przystąpic do niklowania i chromowania.