Chrom jest metalem barwy srebrzystej z niebieskim odcieniem. Ważną cechą chromu, istotną z punktu chromowania dekoracyjnego jest to, że chrom w atmosferze powietrza nie zmienia barwy. Jest on odporny na działanie kwasów organicznych, jak również na działanie kwasu azotowego i siarkowego.

W związku z tym jest doskonałą powłoką zabezpieczającą elementy ozdobne samochodów, motocykli, biżuterii, czy elementów wystroju wnętrz. W praktyce żadne czynniki atmosferyczne, występujące naturalnie w otoczeniu nie są w stanie zmienić lub zniszczyć powierzchni chromowanego elementu.

Na czym polega chromowanie?

W galwanotechnice zasadniczo można wyróżnić dwa rodzaje chromowania: dekoracyjne i techniczne. W procesie renowacji elementów chromowanych w przeważającej większości stosuje się chromowanie dekoracyjne. 

Powłoki chromowane dekoracyjne nakłada się zazwyczaj na podwarstwie miedzi i niklu lub rzadziej samego niklu. Cienka powłoka chromowa, zazwyczaj o grubości (od 1 do 1,5 mikronów) nałożona na błyszczącą powłokę niklu, zmienia nieco żółtawy kolor niklu na srebrzysto-niebieską barwę chromu.

Dlaczego chromowanie? Czy renowacja ma sens?

Chrom dodatkowo utwardza powierzchnię elementu, czyniąc go nieco bardziej odpornym na zarysowania i ścieranie. Co pozwala utrzymać przez wiele lat estetyczny wygląd pochromowanego przedmiotu. Oprócz kwestii estetycznych oraz mechanicznego zabezpieczenia powłoka chromowana wywiera również znaczny wpływ na odporność korozyjną całej trójwarstwowej ochronnej powłoki, składającej się z miedzi, niklu i chromu. 
 
Chromowanie elementów stalowych i nie tylko ze względu na swą specyfikę, odróżniającą je od pozostałych procesów galwanicznych, wymaga zastosowania zarówno specjalnych urządzeń, jak i zachowania procedur nakładania chromu. 

Jak realizujemy proces chromowania?

Proces chromowania przeprowadzamy w specjalnie zaprojektowanych wannach galwanicznych zaopatrzonych w wysoko wydajne wyciągi, instalację do podgrzewania elektrolitu oraz niezależne źródło prądu. Szczególnie istotnym urządzeniem do chromowania jest wydajny prostownik galwaniczny, o dużych zakresach mocy. Natężenia prądu potrzebne do osiągnięcia pożądanego efektu i skutecznego przeprowadzenia procesu często przekraczają 1000 A.

Czy chromowanie elementów jest trudne?

Chromowanie jest jedną z trudniejszych technologii w galwanizacji, wymaga dużej wiedzy i fachowości, ze względu na fakt, że kąpiele do chromowania charakteryzują się bardzo małą zdolnością do krycia. Elementy o skomplikowanym kształcie, posiadające wgłębienia bądź pachwiny, na skutek niewłaściwego umieszczenia w  wannie, bądź zastosowania niewłaściwego wieszaka, nie pokryją się chromem w całości. 
 
Ponadto niewłaściwie prowadzone chromowanie może spowodować nierównomierne osadzenie warstw powłoki, w związku z tym w pewnych miejscach będziemy mieli nadmiar chromowanej powierzchni, a w innych powłoka będzie zbyt cienka lub nie będzie jej wcale. Ponadto nadmiar chromu nie wpływa dobrze na estetykę detalu, w tych miejscach elementy matowieją i tracą połysk.

Postaw na jakość – profesjonalne chromowanie w Classic Chrom!

Postaw na sprawdzone rozwiązania. Błędy mogą spowodować spękanie nakładanej powłoki, a nawet uszkodzić powłokę niklu. U nas zyskujesz gwarancję, że chromowanie elementów stalowych i nie tylko zawsze będzie przeprowadzone, tak jak należy, z zachowaniem najwyższych standardów jakości.